top of page
Search

Етлева Малушај

  • Writer: Isaac Otter
    Isaac Otter
  • Jun 25
  • 2 min read

Када је Етлева била мала девојчица на Косову, приметила је нешто што јој се није чинило фер.


Док су њена браћа била охрабривана да се јавно изјасне, девојчицама у њеном комшилуку је често речено да „буду тихе“ или „сачекају свој ред“. Чак и у школи, када би учитељица поставила питање, дечаци би први дигли руке, док су девојчице оклевале — не зато што нису знале одговоре, већ зато што су их учили да њихови гласови мање значе.


Етлева није разумела. Зашто би неко ћутао само зато што је девојчица?


Како је одрастала, свуда је виђала исти образац. Приметила је да су жене изостављене из важних одлука, њихове идеје игнорисане, а њихов напоран рад превиђен. Знала је да Косову требају њихови гласови, бриљантност и вођство. Зато је одлучила да нешто предузме поводом тога.


Етлева се придружила Мрежи жена Косова, групи која се бори за права жена. У почетку, промене су се чиниле спорим. Неки људи су се смејали и говорили: „Тако једноставно стоје ствари.“ Други су тврдили да жене не припадају политици или бизнису. Али Етлева је одбила да одустане.


Путовала је по селима, слушајући жене које никада нису питали шта им је потребно. Помагала је младим девојкама да се самоуверено говоре у учионици. Подсећала је вође да земља не може напредовати ако је половина њеног становништва остављена иза себе.


Није било лако. Постојали су закони који су штитили права жена, али их је мало ко спроводио. Новац за женске програме је био оскудан. Ипак, Етлева је истрајала.


„Сваки пут када жена стане у одбрану себе“, рекла је, „она стане у одбрану свих жена“.


Годинама касније, захваљујући њеном раду и раду многих храбрих жена попут ње, све више девојчица на Косову одраста знајући да њихови гласови имају значај. Оне виде жене у политици, у бизнису, у лидерству. Знају да могу бити било шта.


А све је почело са девојчицом која је приметила нешто неправедно и одлучила да то промени.


Од Ане Владеску

 
 
 

Comments


bottom of page